Úvěrové registry jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem

Úvěrové registry jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem

Informace obsažené v tomto článku jsou mají pouze informativní charakter a nesouvisí s žádnou reklamní nabídkou. Výpočty se mohou lišit podle konkrétního produktu.
Autor článku je redakce E-konzultant.

O možnosti poskytnutí úvěru již dávno nerozhodují bankovní úředníci. Dnes je vše řízeno podrobnými daty z úvěrových registrů a databází. Banky a finanční instituce tak na jedné straně mohou klientův požadavek zpracovat během několika sekund, na straně druhé jej mohou se stejnou rychlostí zamítnout. Více o úvěrových registrech se dozvíte v tomto článku.

Vzít si úvěr je tak jednoduché. Navštívíte svou banku a za pár minut odcházíte s balíkem peněz. Nebo také ne. O důvěryhodnosti totiž rozhoduje především klientova minulost.

Právě o možnostech získání půjčky rozhodují úvěrové registry. Jsou to vlastně databáze, které napomáhají bankovním a finančním institucím určit bonitu klienta. V registru jsou uloženy jednak data fyzických osob občanů, fyzických osob podnikatelů, ale též právnických osob.

Úvěrové registry měří všem stejně. Bohužel?!

Úvěrové registry rozdělujeme na negativní a na pozitivní. Negativní, jak již název napovídá, schraňují informace o klientech se špatnou platební morálkou. Nalezneme zde tudíž záznamy o porušení finančních závazků, pozdních platbách, nedodržených smlouvách.

Pozitivní registry naproti tomu označují všechny klienty bankovních a finančních institucí, kteří kdy spláceli úvěr. Tedy jak ty se špatnou platební morálkou, tak i ty, kterým byl poskytnut úvěr a spláceli jej řádně a včas.

Úvěrové registry jsou kompletními databázemi, v nichž bankovní domy naleznou téměř všechny informace o klientovi. Kromě nezbytných identifikačních údajů si tak mohou vyhledat také informace o úvěrové historii, o bonitě klienta, o konkrétních klientových úvěrech, formě jejich splácení, o stále čerpaných půjčkách, o nesplacených závazcích. V případě takto širokého registru není problémem poskytnout tzv. „pozitivnímu“ klientovi rychlou půjčku či úvěr. Finanční instituce, která takovéhoto člověka prověřila, může uplatnit další strategie k získání klienta, třeba v podobě nabídky nižších úrokových sazeb. V poslední době však úrokové registry narážejí na kritiku, že nechrání osobní údaje klientů. Častou výtkou je též možná diskriminace již „napravených“ klientů.

Jedna zapomenutá splátka a jste součástí registru

V naší republice působí čtyři centrální úvěrové registry. A sice Centrální registr úvěrů, Registr SOLUS, Nebankovní registr klientských informací a Bankovní registr klientských informací. Centrální registr úvěrů, jehož garantem je Česká národní banka, se zaměřuje na podnikatele, tedy na fyzické a právnické osoby. V registru najdeme údaje o úvěrech, kontokorentech, příslibech a zárukách. Členy jsou pouze banky působící na území republiky.
SOLUS je registr „negativních dat,“ který uchovává záznamy o fyzických i právnických osobách. Uživateli jsou bankovní i nebankovní instituce, leasingové společnosti a mobilní operátoři.
Bankovní registr klientských informací je širokou pozitivní databází, kde se uchovávají záznamy o používání kreditních karet, kontokorentních účtů, o poskytnutých půjčkách atd. Tento registr využívají jednak banky, ale i stavební spořitelny.
Nebankovní registr klientských informací je obdobou toho bankovního s tím rozdílem, že do databáze přispívají společnosti z nebankovního sektoru. Tudíž to jsou nejrůznější finanční instituce, leasingové firmy a úvěrové společnosti.

Platit své závazky včas se vyplácí. Úvěrové registry totiž nerozlišují mezi nepoctivcem a zapomenutou splátkou!

Zuzana Kroupová
Autor: Zuzana Kroupová

 

Proč vznikly tyto stránky?

 

Prodejem nemovitostí se zabývám již přes 10

let a mám za sebou stovky zobchodovaných

nemovitostí, ale také jsem při své práci setkala s

majiteli  a jejich příběhy, kteří sami sebe, špatně

nastavenou strategií, prezentací, nebo komunikací

při prodeji  ,,okradli", o desítky, či stovky tisíc!



Skvěle zvládnutá  prezentace nemovitosti, vám v

dnešní době ,,webové" může u prodeje slušně

vydělat, na druhou stranu ,,odfláknutá" slušně

prodělat ...

 

A jak tedy na to, aby jste byli mezi těmi, kteří při

prodeji dosáhnou nejvyššího možného zisku??

 

Všechny důležité body jak na to, popisuji ve svém

e-booku, který si zde můžete stáhnout zcela  

zdarma!

 

Věřím, že vám tyto informace při prodeji pomohou

a zvolíte si tu správnou cestu, která vás nepřipraví

o desítky, či stovky tisíc. 

 

Zajímá Vás cokoliv dalšího, potřebujete zdarma

například určit kupní cenu vaší nemovitosti?

 

Neváhejte mě kontaktovat na níže uvedeném

e-mailu, případně telefonním čísle.

 

Ráda Vám odpovím na jakýkoliv dotaz, týkající se

prodeje nemovitosti, ať už se jedná o tipy pro

přípravu nemovitosti před focením, nastavení

strategie prodeje, nebo právní radu.

 

Jsem vám k dispozici jak na uvedeném telefonu, e-mailu,

mohu také za Vámi  přijet, případně můžeme základní

informace a dotazy probrat při konferenčním hovoru. 

 

Těším se na vaše dotazy, případně na naši spolupráci.

 

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

7 chyb při prodeji nemovitosti
zpracováním osobních údajů